Elektrociepłownia Powiśle – przełomowy projekt

Dach skośny na Elektrowni Powiśle wykonaliśmy już wiele miesięcy temu, lecz Nam trudno o nim zapomnieć ponieważ był to projekt, który okazał się przełomowy. Wykonanie dachu głównego jednego z budynków kompleksu Elektrowni Powiśle było dużym wyzwaniem z wielu względów.

Najważniejszy jest plan

Już od samego początku procesu przygotowawczego, czyli od II poł. 2018 r., załoga Tectum Group wiedziała, że będzie to przedsięwzięcie wymagające zarówno dla kadry zarządzająco-inżynieryjnej, jak i pracowników odpowiedzialnych za realizację. Stanowiło ono wyzwanie w priorytetowej kwestii – zapewnienia bezpieczeństwa, a także prowadzenia wymagających prac dekarskich na budynku

dachy blaszane

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W pierwszej kolejności poświęcono wiele godzin na opracowanie optymalnych systemów bezpieczeństwa. Wszystkie działania na wysokościach pracownicy wykonywali m.in. przy użyciu lin asekuracyjnych. Był to jeden z najtrudniejszych do wykonania projektów Tectum Group w Polsce. Na jego kompleksowość składało się wiele czynników, które wymagały odpowiedniej koordynacji prac. Jestem dumny z zespołu. Przy tak zaawansowanym technologicznie projekcie, wykonał prace na najwyższym poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymaganych środków ostrożności – wspomina menedżer regionu, Tomasz Jaworski.

Kompleksowość projektu

W kwestii wykonawstwa polegała na zastosowaniu różnych technologii w zależności od powierzonego zakresu. Na dachach płaskich z podłożem żelbetowym wykonano izolację przeciwwodną papową w dwóch warstwach wraz ze styrodurem stanowiącym termoizolację i żwirem jako warstwą balastową.

Dach skośny (główny) o powierzchni 2000 m2 i kącie nachylenia 36° wykonano w nietypowym układzie warstw. Na konstrukcji stalowej zamontowano blachę trapezową konstrukcyjną mocowaną za pomocą osadzaków, następnie jako termoizolację zastosowano płytę warstwową. Ostatnia jest blacha trapezowa w kolorze RAL7021. Warto podkreślić, iż ze względów logistycznych każdy arkusz blachy był podawany bezpośrednio z dźwigu, co wymagało wysokiego poziomu koordynacji prac. Trudność projektu była dodatkowo spotęgowana warunkami atmosferycznymi. Rozpoczęto prace na dachu skośnym późną jesienią, co nie zmniejszyło naszego entuzjazmu na myśl o byciu częścią tak prestiżowego projektu na mapie Warszawy – mówi kierownik robót, Andrzej Barwiński.

Wykonanie usług dekarskich na obiektach handlowych - Tectum Group
dachy z blachy

Niepowtarzalne detale

Zadaniem równie trudnym co realizacja dachu skośnego było wykonanie lukarn. Układ warstw wymagał pełnego deskowania, termoizolacji, odpowiednich warstw separacyjnych oraz blachy aluminiowej – elementy przed transportem pionowym musiały zostać wcześniej prefabrykowane. Obróbki blacharskie i rynny odwadniające wykonywano przy użyciu specjalnie podwieszanych rusztowań.

Elektrownia Powiśle to kolejny projekt, który zrealizowaliśmy z naszym wieloletnim partnerem biznesowym. Zdawaliśmy sobie sprawę z jego złożoności, prestiżu, dlatego zaufanie, którym nas obdarzono, i poczucie odpowiedzialności, tylko potęgowały pełne zaangażowanie w jego realizację. Cieszę się, że Tectum Group mogło być ważnym ogniwem tak istotnej dla miejskiego krajobrazu Warszawy rewitalizacji. Mam nadzieję, że Elektrownia Powiśle przez długie lata będzie wizytówką zarówno stolicy, jak i naszej firmy – podsumowuje Piotr Szymczyk, dyrektor zarządzający Tectum Group w Polsce.

Od lewej: Tomasz Jaworski (Regional Manager), Piotr Szymczyk (Managing Director), Andrzej Barwiński (Senior Project Leader)

Szukasz eksperta w zakresie renowacji lub wykonania nowych pokryć dachowych?