Warszawa +48 22 773 93 38 Wrocław +48 606 447 549 Gdańsk +48 507 873 402 Kosztorysy: oferty@tectumgroup.pl
Wykonawstwo pokryć dachowych i konserwacja
Budynki przemysłowe
Budynki komercyjne
Budynki użyteczności publicznej

Dachy zielone – zadbajmy wspólnie o przyszłość

Zieleń to kolor uspokajający i regenerujący. Zarówno w mieście jak i na wsi ludzie chętnie przebywają w miejscach gdzie otacza ich roślinność, natura. Coraz częściej zdarza się, by cząstkę tej natury przenosić bezpośrednio do architektury miejskiej stosując np. dachy zielone.

Zieleń to kolor uspokajający i regenerujący. Zarówno w mieście jak i na wsi ludzie chętnie przebywają w miejscach gdzie otacza ich roślinność, natura. Coraz częściej zdarza się, by cząstkę tej natury przenosić bezpośrednio do architektury miejskiej stosując np. dachy zielone.

Dachy zielone są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.
Tectum Group ma doświadczenie w realizacji projektów dachów zielonych o charakterze ekstensywnym w co najmniej trzech różnych systemach:

Dachy zielone z matami wegetacyjnymi

Dachy zielone modułowe

Dachy zielone z sadzonkami rozchodników

Aktualnie w procesie projektowania budynku zastosowanie dachu zielonego jest coraz częstszą praktyką ze względu na liczne zalety, zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. W dobie globalnego ocieplenia szczególnie aspekt ekologiczny powinien mieć znaczenie.

Jako firma z ponad 15 letnim doświadczeniem zrealizowaliśmy wiele projektów w których w naszym zakresie było wykonanie dachu zielonego. Posiadając odpowiednie doświadczenie oraz ekspertów w tej dziedzinie wkraczamy coraz śmielej w świat dachów zielonych.

Nasz ekspert w zakresie dachów zielonych Maciej Kielak ma bogate doświadczenie w tym zakresie. Absolwent Warszawskiej SGGW na kierunku ogrodnictwo, od niemal 10 lat członek i wykładowca PSDZ – Polskiego Stowarzyszenia Dachów Zielonych.

Dachy zielone od lat są jego pasją i obiektem zainteresowań – początkowo zajmował się technologią produkcji substratów oraz koordynowaniem procesu produkcji. W 2013 roku w Szwajcarii odbył kurs dobrych praktyk w zakresie wykonawstwa dachów zielonych. W latach 2016-2017 z ramienia PSDZ w ramach transferu wiedzy oraz wykonawstwa dachów zielonych przebywał w Kazachstanie gdzie był częścią projektu Talan Towers (4600m2 dachu zielonego).

W 2019 roku rozpoczął swoją przygodę w Tectum Group i od samego początku jest odpowiedzialny za projekty gdzie dachy zielone stanowią co najmniej część prac.

Przykładami realizacji zieleni gdzie Maciej wykazał się swoją wiedzą są Warsaw HUB oraz Browary Warszawskie.

Maciej Kielak

Ekspert ds. dachów zielonych

email: mki@tectumgroup.pl

GSM: 570 530 415

Zobacz galerię z innymi realizacjami dachów zielonych

Dachy zielone - technologia, zalety, rys historyczny

Dach zielony składa się z zasadniczych warstw które spełniają kluczowe z punktu widzenia zastosowania funkcje:

 • Hydroizolacja - chroni przed dostaniem się wilgoci do budynku
 • Termoizolacja - stanowi izolację cieplną
 • Warstwa zabezpieczająca - zapobiega przerastaniu korzeni roślinności
 • Drenaż - odprowadza wodę po uprzednim gromadzeniu
 • Warstwa filtrująca - stosowana by zabezpieczyć drenaż przed zanieczyszczeniem
 • Roślinność - finalna warstwa dachu

Do największych zalet dachów zielonych zaliczamy:

 • Funkcja wypoczynkowa - dach zielony w miejscu pracy pozwala na stworzenie przestrzeni w której pracownicy mogą przebywać podczas przerwy w pracy
 • Funkcja estetyczne - warstwy roślinności powodują iż dach jest "przyjemny dla oka"
 • Funkcja tłumiąca - ze względu na zastosowane technologie dach zielony bardzo dobrze wycisza hałasy dobiegające do budynku z zewnątrz
 • Funkcja filtracyjna - zieleń filtruje zanieczyszczenia z powietrza i wytwarza tlen
 • Funkcja termoizolacyjna - chroni przed utratą ciepła podczas zimy oraz przed nagrzewaniem się latem
 • Retencja wód opadowych
 • Zwiększona żywotność dachu

Dachy zielone swoją historią sięgają około 2600 lat wstecz.. Choć trudno to sobie wyobrazić, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – Wiszące Ogrody Semiramidy – można uznać jako przykład dachu zielonego.

W przeszłości dachy zielone pełniły różne funkcje. Historia Wiszących Ogrodów w Babilonie bezpośrednio wskazuje na funkcję estetyczną, niemniej jednak w bliższych nam czasach na przełomie XVII-XVIII wieku na północy Europy oraz w krajach Basenu Morza Śródziemnego dachy zielone były stosowane w celach wysoce funkcjonalnych – ze względu na panujące warunki atmosferyczne w rejonie Skandynawii dach zielony miał chronić przed śniegiem i wiatrem, natomiast np. w Turcji przed słońcem oraz upałami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wisz%C4%85ce_ogrody_Semiramidy

Przykładem zastosowania dachu zielonego już z XX wieku jest Rockefeller Center. Dach zielony w tym przypadku jest elementem porządku architektonicznego. Dla ludzi przebywających w budynku dach zielony miał stanowić miejsce spotkań.

Zostaw odpowiedź