Varso Place – na szczycie Europy

Varso Place to nowa ikona stolicy Polski. Kompleks powstaje w samym sercu Warszawy – dokładnie w bezpośredniej okolicy Pałacu Kultury i Nauki, Dworca Centralnego czy kompleksu Złote Tarasy, dzięki firmie HB Reavis i wielu innym zaangażowanym w budowę firmom – w tym Tectum Group.

Długookresowy projekt

W przeszłości opisywaliśmy już współpracę z HB Reavis wspominając budowę Forest – zielony kampus biurowy w Warszawie, natomiast jeszcze przed rozpoczęciem prac na budowie Forest, bo już w 2018 roku, Tectum Group rozpoczęło pracę na pierwszych etapach budowy Varso Place. Wraz z biegiem czasu, zakres naszych prac się zwiększał, aż do teraz, gdy jesteśmy odpowiedzialni za prace dekarskie na najwyższych kondygnacjach najwyższego budynku w Unii Europejskiej – Varso Tower.

Kompleks Varso Place

Varso Place to trzy wieżowce w centrum Warszawy, bezpośrednio połączone z Dworcem Centralnym, które mieszczą biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy z restauracjami i kawiarniami, a także ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę stolicy – położony dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki. W Varso Place znajduje się 145 000 mkw. powierzchni do wynajęcia, co równa się powierzchni ponad 20 boisk piłkarskich.

Na szczycie Europy

Varso Tower – najwyższy budynek w Unii Europejskiej – został zaprojektowany przez Foster + Partners. Konstrukcja Varso Tower wraz z końcem lutego osiągnęła docelowe 310 metrów wraz z iglicą. Na wieżowcu trwa też montaż kilku tysięcy szklanych paneli elewacyjnych. Finał prac zaplanowano na początek 2022 roku. Po zamontowaniu ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów wysokości iglicy – warszawski wieżowiec pobił rekord. Dzięki swej architektonicznej wysokości 310 metrów, Varso Tower zdominowało ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej, przewyższając dotychczasowe wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu.

Nie tylko budynki

HB Reavis, jako inwestor, deweloper, zarządca i generalny wykonawca Varso Place, wraz z powstaniem wieżowców zmienia przestrzeń wokół nich. Blisko 200-metrowy odcinek ul. Chmielnej zyskał bardziej reprezentacyjny wygląd. Okolica jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla pieszych, jak i bardziej zielona. Dla ułatwienia komunikacji w najbliższej okolicy kompleksu, zbudowano nowe przejścia dla pieszych, wytyczono miejsca parkingowe które wyeliminują parkowanie na chodniku, wykonano nową powierzchnię chodników, zainstalowano nowe oznakowanie oraz latarnie.

Wyzwanie logistyczne

Kierownik projektu z ramienia Tectum Group – Mariusz Filipkowski zdradza, że od samego początku realizacja prac była niemałym wyzwaniem logistycznym – „Od samego początku przygody w Tectum Group jestem odpowiedzialny za realizacje prac na Varso Place. Pierwsza wizyta na budowie uświadomiła mnie, że pod kątem logistycznym zgranie wszystkich ogniw łańcucha, od zaopatrzenia przez awizację, dostawę, transport pionowy, manipulację materiałami na budowie po realizację będzie bardzo wymagające, ale byłem przekonany że razem z zespołem damy radę. Po ponad 2 latach pracy z dumą stwierdzam, że podołaliśmy temu wyzwaniu”.

wykonawstwo dachów płaskich
tectum group

Praca na najwyższym poziomie

Z perspektywy zespołu wykonawczego Tectum Group na pochwałę zdecydowanie zasługuje współpraca z kadrą zarządzającą budową HB Reavis. „Przez większość czasu mieliśmy do wykonywania prace nie tylko na najwyższym wieżowcu – Varso Tower, lecz również na budynkach Varso 1 i Varso 2, a każdy z nich musiał być przez nas traktowany jak osobne budowy. Musimy zatem mówić tutaj nie tylko o budowie spektakularnego wieżowca, lecz o 3 budowach w jednym miejscu. Koordynacja wszelkich prac z ramienia inwestora była i w dalszym ciągu jest na najwyższym możliwym poziomie. Z naszej strony, dołożyliśmy wszelkich starań by swój zakres wykonać jak najlepiej. Wykonanie samych prac to oczywiście najważniejszy aspekt, lecz by do tego doszło musieliśmy idealnie skoordynować cały łańcuch działań. W tym miejscu podziękowania należą się również naszym dostawcom, którzy byli elastyczni, i zarazem punktualni, co pozwoliło nam na sprawne planowanie dostaw materiałów a następnie dalszych działań na budowie. Całą operację zdecydowanie ułatwiła nam nasza wewnętrzna flota pojazdów, którą wykonaliśmy sporą część dostaw, co jeszcze bardziej pozwoliło nam uelastycznić działania” – dodaje kierownik regionu Warszawa w Tectum Group Tomasz Jaworski.

Topowy projekt

Dyrektor zarządzający Tectum Group – Piotr Szymczyk zwraca uwagę na to, iż wpis do portfolio takiego projektu jak Varso Place to wielki krok do przodu dla całej firmy – „O Varso Place można przeczytać w prasie, internecie, usłyszeć w radio czy zobaczyć w telewizji. Jest to spektakularny obiekt, który stanie się za moment wizytówką Warszawy. Fakt, iż inwestor obdarzył nas zaufaniem w tym projekcie jest dla nas bardzo ważny i świadczy o tym, iż wykonywane przez nas prace są najwyższego poziomu, dokładnie tak jak Varso Tower”.

Zapraszamy na stronę internetową varso.com oraz hbreavis.com/pl/ żeby dowiedzieć się więcej.

Materiały źródłowe: varso.com oraz biuro prasowe HB Reavis

Nasze realizacje

Szukasz eksperta w zakresie renowacji lub wykonania nowych pokryć dachowych?