Pełna energii

Miejsce niegdyś pełne energii na nowo pobudzić do życia, to jest ambicja inwestora White Star. Opuszczona elektrownia Powiśle na rzece Wisła stanie się jednym z najbardziej niezwykłych lokalizacji w stolicy Polski, Warszawie. Nasi koledzy z Tectum Group Poland przez 3 miesiące będą brali udział w tym innowacyjnym projekcie, w pełni wykorzystując swoje umiejętności techniczne.

Najnowocześniejsza w Europie

W 1904 r. Elektrownia Powiśle była jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie. Warszawa i jej okolice zostały zaopatrzone w prąd. Podczas II wojny światowej instalacje zostały poważnie uszkodzone, mimo to już w 1945 r. znów pracowały z pełną mocą. W 1955 roku dokonano rozbudowy elektrowni, aby zasilić nowy symbol miasta - Pałac Kultury. Jednak po prawie 100 latach, w 2001 r., wszystko ucichło i zaczęło niszczeć. W 2015 r. powstały nowe plany. Cała strona zostanie przywrócona do życia. Dzięki firmie White Star Real Estate Powiśle znów będzie tętnić życiem. Nie jako elektrownia, ale jako nowe miejsce atrakcji miasta z 50 000 m2 sklepów, biur, mieszkań i gastronomii. Niepowtarzalna atmosfera panować będzie z nutą nostalgii, melancholii i ponad wszystko, z nowoczesną architekturą.

To nie pierwsze takie zlecenie

Nasi koledzy zajmą się ikoniczną kotłownią i jednym z nowoczesnych budynków. „Ponieważ pracowaliśmy już dla White Star nad kilkoma fajnymi projektami na początku tego roku, również dla wykonania tego projektu dano nam szansę byśmy mogli się wykazać. Tym razem pracujemy jako podwykonawca dla firmy PORR, który buduje cały projekt „- mówi Piotr Szymczyk, prezes zarządu Tectum Group Polska.
Również Tomasz J., kierownik projektu jest pod jego wrażeniem. „Nowoczesny budynek jest dla nas “business as usual”, ale historyczna kotłownia jest tak naprawdę projektem, który odnosi się do naszych doświadczeń” – dodaje Tomasz Jaworski.

Aż do szkieletu

Dach zostanie rozebrany do żelaznej kratownicy i przebudowany kompletnym stalowym systemem dachowym. Kierownik projektu Andrzej Barwiński zdaje sobie sprawę z wyjątkowości tego projektu. „Patrząc na dach, od razu widać. Wyzwanie polega głównie na architektonicznej zabudowie dachu. Najpierw jest stopień wzniesienia, dość stromy, o różnych poziomach i wymagający największego koncentracji naszych ludzi. Do realizacji tego projektu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości. „- wyjaśnia Andrzej.

Konstrukcja dachu zawiera w sobie również wyjątkowe elementy, takie jak półokrągłe okna mansardowe i wykusze. Wykończenie tych detali, przejście od stromej części do jeszcze bardziej stromej oraz połączenie z okrągłymi elementami sprawiają, że projekt ten jest wyjątkowy pod względem wykończenia.

W późniejszym okresie tego roku

Codziennie jesteśmy świadkami postępu tego projektu – mówi Tomasz – i jesteśmy przekonani, że będzie to wyjątkowe miejsce w Warszawie, być może w całej Polsce i daleko poza nią. Już nie mogę doczekać się, by w późniejszym okresie tego roku, w wolnym czasie móc tu odpocząć. Potem dumnie spojrzę na dach kotłowni i zdam sobie sprawę, że my to zrobiliśmy.” Piotr i Andrzej przytakują.

Zostaw odpowiedź

Szukasz eksperta w zakresie renowacji lub wykonania nowych pokryć dachowych?