Okresowa konserwacja dachu

Konserwacja dachu zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Dach to piąta fasada budynku, która chroni mieszkańców i zawartość nieruchomości przed czynnikami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Konserwacja dachu

Dach to piąta fasada budynku. Chroni mieszkańców i zawartość nieruchomości przed czynnikami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Inwestorzy decydujący się na dach płaski oczekują spokoju na długi czas. Żeby to osiągnąć, potrzebny jest nie tylko wybór właściwego materiału i wykonawstwa najwyższej jakości – okresowa konserwacja jest kluczowa, aby konstrukcja mogła spełniać wszystkie zamierzone funkcje przez cały okres użytkowania. Gwarantuje to również dłuższą żywotność hydroizolacji dachu.

Istnieje kilka czynników, które korzystnie wpływają na żywotność dachu płaskiego. „Wszystko zaczyna się od przemyślanego projektu, wyboru wysokiej jakości materiałów i jakości wykonania. Dbałość o szczegóły w projekcie pomaga uniknąć problemów. Na przykład, należy unikać skomplikowanych rozwiązań w rynnach. Projekt powinien być również przyjazny w konserwacji, tak aby można było bezpiecznie wejść na dach i przeprowadzić konserwację w bezpieczny sposób. Na przykład, nie należy umieszczać paneli fotowoltaicznych na wysokości okapu.

Jeśli chodzi o wybór materiałów, powszechną praktyką w sektorze dachów płaskich jest wybór jedynie certyfikowanych materiałów. Daje to pewność, że materiał został przetestowany i zatwierdzony przez strony zewnętrzne do zamierzonego zastosowania. Detale powinny być dobrze przemyślane od samego początku, aby uniknąć poprawek na budowie w późniejszym czasie. Jeśli realizacja zostanie przeprowadzona z należytą starannością, w której połączenia warstw izolacji są kluczowym punktem uwagi, to mamy dobry punkt wyjścia dla długiej żywotności”, mówi Maciej Szafranek.

Zalegające na dachu liście

Zanieczyszczenia i oznaki starzenia dachu

Po zainstalowaniu na dachu materiały są narażone na działanie czynników środowiskowych: promieniowanie UV, różnice temperatur, wpływ wilgoci, lodu, zanieczyszczenia. Niektóre materiały są na nie bardziej wrażliwe niż inne. „Dobrym tego przykładem są starsze dachy z PVC. Z biegiem czasu plastyfikatory się utleniają. Powoduje to kurczenie się membran uszczelniających i wywiera tak duże naprężenie na części, w których nie ma podsypki żwirowej – takie jak podpory – że uszczelka PVC może oderwać się od ściany i/lub odpływu wody i zostać wyciągnięta z odpływów. Są to wrażliwe części, które wymagają szczególnej uwagi podczas konserwacji starszych dachów z PVC”, mówi Damian Duszyński

„Każdy materiał ma swoją określoną żywotność. Produkt, który ma krótszą żywotność na papierze, będzie również szybciej ulegał zużyciu. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze na etapie projektowania. W zależności od konstrukcji dachu i sposobu jego użytkowania istnieją pewne zagrożenia. Istnieje różnica między dachem użytkowym, po którym chodzi się codziennie, a dachem nieużywanym” – podsumowuje Jakub Klimas

Dach płaski w trakcie konserwacji

Najczęstsze problemy które rozwiąże konserwacja

Pierwszym problemem, który może się pojawić, są zatory spowodowane przez opadłe liście i gałęzie. „Gromadzą się one w miejscu odpływów, uniemożliwiając sprawne odprowadzanie wody deszczowej lub pośniegowej. Podczas usuwania zatorów może to prowadzić do wysokiego ciśnienia wody w rurze odpływowej, co może spowodować jej pęknięcie. Innym zjawiskiem jest kurczenie się membrany wraz z upływem czasu. Powoduje to skrócenie łączenia, a szwy końcowe zaczynają się zwężać. Z czasem w rynnach mogą również pojawić się pęcherze. Połączenia uszczelniające wymagają dodatkowej uwagi, ponieważ muszą być regularnie odnawiane. Co więcej, pionowa hydroizolacja może się poluzować i zacząć opadać. W takich miejscach woda może przedostać się między hydroizolację dachu lub między hydroizolację a paroizolację. Wreszcie, istnieją również tradycyjne uszkodzenia na ścieżkach dachowych, takie jak pęknięcia lub perforacje” – mówi Maciej Szafranek.

Zatkany wpust dachowy

Ograniczenie szkód następczych

Aby uniknąć usterek powodujących poważne problemy, zaleca się częste sprawdzanie dachu. Jest to istota okresowej konserwacji dachu płaskiego. „Im szybciej usterka zostanie zauważona, tym mniejsze będą wynikające z niej szkody. Jest to możliwe w przypadku przeprowadzania kontroli dachu co najmniej dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę” – wyjaśnia Maciej Szafranek. Ponadto ryzyko wypadków zmniejsza się również poprzez usuwanie luźnych zanieczyszczeń lub napraw punktowych.

„Chodzi o coś więcej niż tylko unikanie poważnych problemów” – kontynuuje Jakub Klimas. „Obecnie na płaskich dachach coraz częściej można spotkać białe hydroizolacje o wysokim współczynniku SRI. Aby były one skuteczne, wymagają okresowego czyszczenia. Niedawną i niezbędną ewolucją jest recykling lub ponowne wykorzystanie hydroizolacji dachowej. Aby utrzymać te szanse pod koniec okresu eksploatacji bez zarzutu, bardzo ważna jest regularna konserwacja i czyszczenie dachu. Nawiasem mówiąc, najtrwalszy dach płaski to ten o najdłuższej żywotności. W tym celu konserwacja ma kluczowe znaczenie”.

Konserwacja dachu

Konserwacja dachu – kiedy?

Zaleca się czyszczenie dachu dwa razy w roku i kontrolę wizualną raz w roku po takim czyszczeniu. „Chociaż wymaga to również odrobiny zdrowego rozsądku. Lokalizacja budynku (obszar zalesiony), wiek i stan dachu mogą już wymagać bardziej intensywnego podejścia. Zaleca się również sprawdzenie stanu dachu lub warstw balastowych po ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak wiosenna lub jesienna burza” – sugeruje Maciej Szafranek

Przegląd i konserwacja są zazwyczaj przeprowadzane fizycznie. Czasami jednak zaawansowane technologie mogą pomóc w wykrywaniu wycieków. Warto rozważyć zastosowanie termografii lub czujników, które pozwolą szybko wykryć nieszczelności lub zasygnalizować nadmierne obciążenie śniegiem.

Obecnie coraz częściej wykorzystujemy nasze płaskie dachy jako dodatkową przestrzeń zewnętrzną, taką jak dach zielony lub taras na dachu. „Wadą tego jest to, że hydroizolacja dachu nie jest już łatwo dostępna do konserwacji. W takich przypadkach zaczynamy od planów, aby wykryć miejsca, w których woda odpływa. W przypadku takich dachów jeszcze ważniejsza jest ich właściwa kontrola. W najlepszym przypadku punkty te są nadal dostępne do inspekcji.

Zalegające na dachu liście

Jak działa konserwacja okresowa?

Stałym i pierwszym krokiem podczas konserwacji jest sprawdzenie wpustów dachowych w celu zapewnienia płynnego przepływu wody deszczowej i roztopowej. Jest to ważne nie tylko jesienią. Wiosną pyłki zrzucają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ponadto sprawdzane są wizualnie detale, takie jak szwy. Dotyczy to w szczególności połączeń profilu krawędzi dachu, przepustów kablowych, rur, przesuniętych warstw balastu itp..

Typowa konserwacja jest wykonywana przez zespół pracowników wyposażonych w szczotki, łopaty, ściągaczki itp. w celu usunięcia wszelkich możliwych zabrudzeń i przeprowadzenia przeglądu technicznego. Na życzenie możliwa jest również bardziej szczegółowa kontrola techniczna. W tym przypadku sprawdzane są wszystkie szczegóły połączeń.

Skontaktuj się z Nami, by dowiedzieć się więcej

Zadzwoń pod +48 571 601 007, napisz na oferty@tectumgroup.pl lub uzupełnij poniższy formularz i zapytaj o okresową konserwację dachu

    „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych w związku z kontaktem poprzez formularz zgłoszeniowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma Tectum Group Sp. z o.o. z siedzibą w Piastowie przy ul. Grunwaldzkiej 48, 05-820 Piastów.”

    Zatkany odpływ dachowy

    Szukasz eksperta w zakresie renowacji lub wykonania nowych pokryć dachowych?